萝莉少女


2023 GRADUATE LIST & AWARD RECIPIENTS

Image

It is with great pride that I am able to acknowledge your achievement in gaining graduation in 2023. This is a significant achievement and one that will have life long benefits whether that is a pathway into a career, enhancement of a current career, or supporting others in the community.

As graduates of SIT you are now part of the SIT | Te P奴kenga alumni network, and I encourage you to maintain your association with us.

I wish you all the very best as you move to the next step in your journey.

Ng膩 mihi nui

Daryl Haggerty
Executive Director
萝莉少女 – Business Division of Te P奴kenga
Invercargill 

Add your study to LinkedIn

Are you a proud student or alumni of 萝莉少女 or Southland Polytechnic?

LinkedIn is a useful tool that can help connect you with a global business network.

 

Official Photograhies

Visit to view and order online.

GRADUATE LIST

School of Health and Humanities
New Zealand Certificate in Skills for Living for Supported Learners (Level 1)
Richard Bennett
Stephen Careswell
Yolanda Cornes
Angus Dobbie
Matthew Dyet
Matthew Fallow
Cameron Frethey
Nicholas Graham
Ryan Hodges
Damien Johnson
Stephanie Johnson
Robert Kemp
Bradley Lewis
Elijah Matika
Douglas Newell
Debra Soper
Jack Van Turnhout
Melissa Wards
Rosemarie Whyte
Graham Wilson
Rhys Wilson
Sandra Wilson

New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 3) (Pre-Entry Applied Health Sciences)
Rahaf Al Hassan
Gemma Baker-Horan
Britteny Bryan
Royden Campbell
Emma Champ
Ying-Ju Chen
Nina Clark
Susanne Clay
Ysrial Clunies-Ross
Sarah Cooper
Samira Crossen
Imogene Devlin
Leila Dhillon
Monique Goomes
Freya Grieve
Brooke Hall
Hannah Hall
Holly Harnett
Emma Haselden
Lucretia Hasselberg
Daniella Hau
Amelia Hawkins
Georgia Hayward
Terri-Ann Henderson
Toni Higgins
Krystal Hill
Liliu Iati
Simone Janse Van Vuuren
Brenna Keith
Kim Kerehoma
Lakeisha Kirdy
Danielle Lewis
Nadia Martin
Rebecca McEwan
Leah McNaughton
Sinea Morrison
Toni Neale
Melinda Nemeth-Meszaros
Melanie O’Keeffe
Ajita Pandey
Sehee Park
Kwang Po
Christopher Rankin
Mary Ranot
Sophie Reed
Queenie Rewi
Kazia Rhodes
Emma Robertson
Melissa Scott
Rebecca Scott
Melissa Shuttleworth
Emma Steenson
Shannen Taylor
Suruchi Thapa
Rebekah Vogt
Rangiputa Wallace
Ellen Watson
Yaguang Zhu

New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4) (Intermediate Applied Health Sciences)
Rebecca Adam
Rochelle Adams
Gladys Ahmadi
Cailee Autridge-Patrick
Iskima Bhandari
Sarah Biggerstaff
Pinki Brahmo
Sheree Buckingham
Loraine Bull
Alana Burgess
Philippa Burke
Reremai Cameron
Carla Cardoso Sampaio
Alexander Carston
Amy Clancy
Nikita Coc-Kroft
Jennifer Cole
Alison Cook
Claire Cutler
Aline Da Cruz Dos Santos
Lorenzo Delgado
Chaune Engelbrecht
Liuaki Fakalelu
Renee Farquharson
Rafaella Garlick-Grice
Stephanie Grobler
Brittany Haitana
Elizabeth Harpur
Olivia Harris
Jahmaine Hay
Georgia Hayward
Kerry Humphreys
Jade Hunt
Ramandeep Kaur
Kim Kerehoma
Nono Kibuuka
Samantha Kirkwood
Jesse Klein Ovink
Jody Langdon
Ka Hei Lee
Kalesi Liku
Ting Liu
Michelle Magno
Cici Masutti
Emily Matthews
Diandra McKenzie
Brittany McKenzie Woods
Jared McLean
Chevy Jo Melvin
Kylie Morton
Ashely Moyo
Andrea Murray
Toni Neale
Tomairangi Pihema-Brown
Maria Portugues
Tauave Puleaga
Aslin Gayl Rhodes
Marcelo Rodrigues Peixoto
Meraine Rotaria
Donna Roulston
Kathryn Russell
Raewyn Russell
Jennifer Ryder
Melissa Scott
Hasina Shrestha
Natasha Stanton
Manawanui Stevens
Neve Tamati
Paul Viernes
Liza Waitaiki
Carryn Warnock
Viddaya Wati
Adriana Welten
Kelly West-Moore
Samantha White

New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 3) (Pre-Entry Applied Health Sciences) and New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4) (Intermediate Applied Health Sciences)
Antonia Bachop
Dawn Blyth
Amiee Cook
Renata Escobedo Bonilla
Samantha Russell
Mikayla Wood

New Zealand Certificate in Sport Coaching (Level 3) (Sports Training and Development)
Richard Boon
Song Chen
Sunil Kassote
Catherine Kerr
Yu-Shen Liu
Thomas Millin
Keaton Swindells
Marcela Thompson
Shaan Waru 

New Zealand Certificate in Education Support and Care (Level 3)
Nabiha Aftab
Hayley Cooper
Erandathi Dissanayaka
Minani Djuma
Kimaron D’Mello
Carol Dowd
Caitlin Drew
Aimee Gears
Aimee-Jo Gibson
Azrael Hansen
Sinea Jones
Cracencia Joseph Mary
Casey Lunn
Melissa McGowan
Rebecca Nicholas
Amber Oliver
Laura Phillips
Madeleine Pittar
Senapathige Rodrigo
Chloe Smyth
Archana Thakur
Charitha Wijesooriyage
Masego Wilford
Olivia Wilson

New Zealand Certificate in Adult and Tertiary Teaching (Level 4)
Elmer Abillar
Sophie Abrams
George Borrie
Phillip Campbell
Kirsti Fenske
Barbara Hill
Heidi Inkster
Florencia Karlanian
Addison Lowe
Teererai Marange
Vanessa Marsh
Sarah McKenzie
Jake Moses
Luke Murphy
Lee Owens
Utkarsh Sanjanwala
Alexander Slesarenko
Te Haki Statham
Mele Tongati’o
Jason Trigg
Zena Wells

New Zealand Certificate in Adult and Tertiary Teaching (Level 5)
Pamela Blee
Andre Bordon
Sarah Brosnan
Trudy Brown
Michelle Eleno
Craig Goodhue
Bruce Hartley
Tyson Huia
Sashi Jeffries
Clare Lander
Rebekka Malster
Kay McKinnel
Ruby Meades
Victoria Morgan
Dixon Nacey
Marjolein Oudemans
Joshua Payne
Abby Popham
Christopher Popham
Yvette Rademan
Kathleen Ritchie
Rebecca Robati-Busby
Paul Robertson
Warren Smith
Jacob Sowerby
Kimberly Telford
Celia Toan
Armaan Verma
Christopher Wood

New Zealand Diploma in Adult and Tertiary Teaching (Level 6)
Bede Amarasekara
Johannes Annandale
Sharon Boag
Alexander Douglas
Caralyn Kemp
Sean Logan
Malcolm McQuade
Cornelia Meier

New Zealand Certificate in Adult Literacy and Numeracy Education (Vocational/Workplace) (Level 5)
Katelyn Beer
Jarna Bennett
Neville Brooker
John Hanrahan
Laura Koroivueta
Mark Smithells
Amanda Valentine


School of Creative Media
New Zealand Certificate in Interior Décor (Level 4)
Olivia Abelson
Luciana Alves Correia
Pamela Barnett
Megan Barry
Echo Bauer
Mackenzie Belcaster
Yeru Bie
Lulu Billett
Charmaine Blakemore
Lisa Booth
Emma-Lee Bryant
Grace Campbell
Venessa Casta
Roland Chacapna
Ching-Yi Chen
Nikita Chester
Kiri Cracknell
Hope Duncan
Marzie Fatahi
Lin Feng
Coralie Gunning
Shabnam Habibyar
Christopher Hamblin
Tessa Hewlett
Lauren Hooper
Isla Huffadine
Gina Huggins
Danielle Huntington
Julia Kennedy
Alana King
Fiona Kirk
Megan Lawson
Andrea Lewis
Min Li
Faavae Lisala
Adam Lister
Cecilia Liu
Jia Liu
Kiera Mackay
Nicola Mackay
Mary Massam
Ella Matthews
Annemiek Monteiro-Bonsel
Maryanne Moore
Emma Mottram
Johanna Opsomer
Jade Patea
Lena-May Peraudo
Te Atahaia Peri
Holly-Nancy Rarere
Korin Ridley
Haylee Robins-Hudson
Samira Sabermoghaddammirzae
Neve Short
Ada Shou
Nur Sim
Britney Singh
Tania Smith
Emily Spicer
Naomi Stubbs
Sarah Svensson
Erica Tagle
Kamoko Tamihana
Ruby-May Taylor
Maximus Ussher
Louisa Wallace
Anna Watson
Caleb Welsh
Sheridan Willing
Samantha Wilson
Pornpitcha Worathongchai
Kathryn Yarnton

New Zealand Diploma in Photography (Level 5)
Trina Ambrose
Karen Arthur
Monita Baird
Claire Battersby
Rachel Bevan
Paul Bicknell
Ivan Bjerkhamn
Melissa Brennan
Jo-Anne Brightwell
Olivia Burns
Ainoha Bursztyn Mathov
Sarrah Cowdell
Celia Coyne
Samuel Da Palma Martins
Karla Denovan
Angela Drummond
Joshua Duff
Courtney Ewington
Jamie Fraser
Dominique Gatley
Lydia Gillies
Vanessa Gollop
Isabella Greenwood-Reeves
Zrinka Gregoran
Olivia Gundry
Brian Haybittle
Rebekah Ingram
Martin Kircher
Bo Li
Gillian Maclean
Sarah Macmillan
Lisa Maxwell
David Morgan
Lisa Ng
Boris Nogtev
Taliah Palmer
Caroline Pilott
Joseph Pooley
Kirsty Prentice
Brendan Reeves
Samantha Robertson
William Rowley
Willow Sarchett
Emily Stanley
Jenaya Sutherland
James Thompson
Shann Vaega
Ai-Uen Wang
Teresa Weir
David Wills
Hilary Willson
Jun Zhu

New Zealand Diploma in Screen Production (Level 5)
Gail Little

Bachelor of Professional Communication
Toni Hawkes-Board
Amanda Manson
Ramari Riddell
Loren Rout-Brown

Graduate Certificate in Communication (Corporate Sector)
Claire Pickup
Lauren Smith
Megan Williams
Yanqi Zhang

Graduate Certificate in Communication (Public Sector)
Michelle Tindling

School of Trades
New Zealand Certificate in Animal Care (Level 3) (Companion Animal)
Jennifer Anderson
Archie Bailey
Krystal Barna
Tamara-Jayne Brunton
Teresa Budd
Jorgiana Cassidy
Samantha Caughey
Lai Ying Chan
Pamela Chaney
Duncan Clarke
Jessica Courtney
Sophie Crook
Rosemary Deane
Udi-Ann Delport
Rebecca Ellis
Janelle Espiner
Christian Fairweather
Paige Fenton
Ayse Fetzer
Savannah Foden
Helen Freebairn
Disa Furness
Madeline Grattan
Aimee Hales
Nicola Hales
Jean Hill
Darcy Hunt-Murphy
Alessandro Ingrosso
Nadia Jaganath
Lynnelle Jellyman
Sheree Johnson
Alicia Kammlein-Cutler
Jeongyeon Kim
Tracy Kirkley
Lee Gwei Theen
Sarah Loader-Manwaring
Joshua Marshall
Shianne Martin
Sophie Martin
Alyssa McIntee
Marika McNamara
Michele McQuoid
Amore Moller
Maria Liza Moredo
Latisha Morriss
Shirley Newman
Darrell Nichol
Donald Nicolson
Erin O’Loan
Samantha Patterson
Abbey Payne
Belinda Radonich
Skye Ratumu
Courtney Richards
Kelsey Rickard
Carey Robinson
Azra Salt
Josephine Sievert
Sophia Sinke
Alisha Stanaway
Georgia Stone
Shakan Thomas
Georgia Walker
Alexandra Warren
Sabrina Watson
Joanne Watt
Sheree Wereta
Alysha Williams
Nicola Williams
David Wiseman
Zikai Zheng
Atiyeh Zoroufchian-Moghaddam

New Zealand Certificate in Animal Care (Level 3) (Lifestyle Block)
Samantha Aitken
Sophia Arthur
Terry-Anne Barlow
Dana Britton
Frances Casey
James Clarke
Nicola Cripps
Madison De Wet
Valeska Flanagan
Emerald Geach
Kate Grant
Lynda Harrap
Amos Jordan
Victoria Keeble
Sarah Lawrence
Kimberley Mackenzie
Jodi Masterson
Ye Miao
Amanda Miles
Kay Moffat
Sarah Morris
Kate Nicholson
Lisa Pilcher
Janelle Saunders
Richelle Silvester
Ellisha Sorensen
Nicole Taylor
Amy Walker
Nikki Wenzlick

New Zealand Certificate in Animal Care (Level 3) (Companion Animal and Lifestyle Block)
Selina Ashmore
Kate Burr
Lindsey Cockcroft
Tansy Hilden
Jasmine Hooper
Jennifer MacDonald
Dean McAra
Maria Moredo
Ho Yan Ng
Astrid Orr
Avinash Seth

New Zealand Certificate in Land Based Sustainability Practices (Level 3)
Kira Balmfort
Michelle Charlton
Cameron Childs
Alice Cunningham
Amos Jordan
Carla Kissane-Rako
Zaneta Koppen-Pavlovich
Mingyue Li
Sally Maynard
Michelle Swanepoel
Darren Tahana
Hayden Taylor
Tara Weaver
Katrina Williams

New Zealand Certificate in Sustainable Primary Production (Level 4)
Bridie Cook
Sheree Mills
Shelby Pemberton
Bronislava Zelena

New Zealand Certificate in Organic Primary Production (Level 3)
Jennifer Dunlop
Kya Foth

New Zealand Certificate in Organic Primary Production (Level 4) (Crop Production, Livestock Production)
Emma Baitz
Susan Barnes
Hannah Blair
Donna Cannarozzo
Gemma Donovan
Jack Grinsted
Lydia Harvey
Patricia Hoffmann
Mark Lawrence
Giselle Lourenco Marins Santos
Jennifer Marceau
Meagan Mathers
Alexander McKenzie
Tessa McLellan
Jacob Newmarch
Laureen Nuri
John Scarlett
Gregory Villarosa
Fergus Were

New Zealand Certificate in Horticulture (General) (Level 3)
Miranda Aalderink
Robin Adcock
Grace Allison
Rachel Apanui
Sue Aspden
Manaia Austin
Rachel Bacon
Auriella Bainbridge
Kerry Barlow
Anna Beckermann
Amanda Beckham
Edward Bishop
Megan Brown
Joanna Cain
Aroha Calder
Liam Chick
Cameron Childs
Joshua Cook
Alice Cunningham
Amber Cunningham
Nicola Dowling
Alice Edwards
Tania Farman
Keriana Fisher
Andrew Goodger
Kate Hamilton
Megan Hessell
Anna Hughes
Scott Jonas
Trent Keith
Nika Klok
Christina Kyles
Carole Lane
Deni Latus
Siew Ling Lim
Hernan Lucero
Fiona MacLean
Bridget McDonald
Dean McNeilly
Theresa Mills
Annette Moore
Kate Moore
Leanne Moore
Livia Naylor
David Patterson
Roberta Pendleton
Melanie Phillips
Douglas Rinckes
Kelly Ross
Kaylee Sawyers
Emma Stephen
Gregory Villarosa
Anja Wilhelmer
Kate Williams
Natasha Williams
David Wiseman
Victoria Zadrozny

New Zealand Certificate in Horticulture (Level 3) (Landscape Construction)
Amien Blomfield
Kin Yong Kong
Eve O’Brien
Charlotte Owen
Ashley Raiwhara
Anne Steedman

New Zealand Certificate in Horticulture Services (Level 4) (Landscape Design)
Annette Bashford
Saskia Berger
Pauline Brungar
Lisa Camwell-Trow
Alison Curtis
Mya Duston
Katalin Fazekas
Hayley Fraser
Sinead Gill
Megan Hessell
Zhenying Hu
Trisha Irving
Elise James
Anastassia Kouzovleva
Yuki Lavack Hayakawa
Olga Medvedeva
Peter Murphy
Benifer Navroji
Jessie Racz
Elena Ruban
Geordie Southen
Laura-May Sparey
Ben Stet
Christine Stevens
Kathryn Sutherland
Jay Thompson-Milne
Jennifer Tunna
Jackie Tyack
Jutta Ullrich
Jennifer Van der Lubbe
Lauren Van t Veen
Jennifer Walker
Katrina Williams
Suzanne Wood
Shuxian Xie
Tracey Youngman

New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4) (Environmental Management)
Laura Barritt
Peter Bartholomew
Sarah Bartlett
Danielle Cornish
Reezelle Dsilva
Courtney Duff
Abby Fisher
Sarah Foreman
Ashim GC
Alexandra Good
Lisa Heinz
Emma Jackson
Amos Jordan
Kate Kirkwood
Tarryn Lines
Alexis Luo
Rebecca Marvin
Dean McAra
Kaiori McGuinniety
Kieran Metherell
Paul Mitchell
Jason Moore
Corina Morgan
Olivia Newman
Joseph Nicholson
Geoffery Nilsen
Graham Philps
Thamali Ramanayaka
Nina Roderique
Virpi Ronkko
Samanta Samos
Edward Small
Phillip Tapara
Nicole Tawhiri
Megan Thomas
Sarah Thrupp
Emma Woods

New Zealand Diploma in Primary Industry Business Management (Level 5)
Molly Bennett
Blaire Bolt
Justin Hocking
Sophie Holst
Alexia Malcolm
Urs Signer
Chontelle Syme
Anna-Marie Woodcock

New Zealand Certificate in Workplace Health and Safety Practice (Level 4)
Sophie Abrams
Sara Aldridge
Yash Batra
Sandra Beckingsale
Renee Bett
Joanna Bird
Kerry Buckby
Kim-Marie Burnett
Bronwynne Carey
Philippa Cox
Audrey Davies
Rebecca Dravitzki
Victoria Duigan
Carolyn Eggers
Paula Ewers
Misili Filoa
Michelle Forrest
Jillian Garrett
Robert Gibbs
Emma Gillham
William Green
Samantha Grounsell
Raymond Harte
Lynne Harwood
Arran Herlihy
Caron Holmes
Mengmeng Ju
Nikita Lang
Meliesa Louw
Babette MacLeod
Randolph Martinez
Laura McColl
Amy McIntyre
Daniel McSorley
Angela Morland
Kieran Mudgway
Simon Newbould
Shelley Newey
Gaston Nishiwaki
Nicolas Oldham
Michael Oliver
Rod Partington
Maylene Peel
Vanessa Pegrum
Sarah Pickery
Michael Pickett
Charlotte Richardson
Maryanne Roberts
Jade Rongonui
Barry Samu
Adesh Sen
David Sims
Charlotte Smith
Matthew Smith
Corey Snow
Maree Stevens
Christina Sullivan
Jeremy Tahu
Marc Tai
Adrian Velich
Rachael Vickers
Quinn Wallace
Tracy Webster
Jason Wells
Frances Wharry
Kimberly Wheeler
Shelley Woollett
Christie Wright
Cynthia Zehnder
Fangfang Zhang

New Zealand Diploma in Workplace Health and Safety Management (Level 6)
Bree Allan
Michael Andrews
Carlos Anez
Anoop Roy
Jennifer Austin
Aaron Bailey
Amadea Barnett
Jarrod Bell
Julian Benson
Jessie Bernard
Lisa Black
Terri Black
Christopher Blacow
Sarah Blinkhorne
Lucy Bonifacio
Kevin Bransby
Jared Brooks
Laura Brown
Kurt Bye
Katarzyna Callec
Stewart Cameron
Jasmine Connolly
Glen Cooper
Brett Coradine
Kathleen Cosgrove
Isabella Cowie
Christopher Davidson
Phoebe Davies
Kevin De Wit
Ross Doherty
Rachel Edwards
Tena Ferrari
Wynand Foot
Jessica-lee Fourie
Lovely Garg
Michelle Gibbs
Pamela Gow
Vivian Grant
Shaun Gribble
Dylan Harris
Sarah Hartslief
Toby Harvey
Mirza Hassnain
Sergio Herringer
Kate Hoddinott
Mereana Hodges
Kierryn Hughes
Felacita Hunt
Sarah Hunter
Chantelle Jacobs
Shelley Karena
Martina Keene
Ashley Kelly
Zafar Khan
Bernadette King
Margaret King
Olena Korotka
Arshika Kumar
Glen Laing
Stacey Lemmen
Shan Maas
Sai Ho Jeffrey Man
Natalie Mateer
Kathleen Maurirere
Jaimee McDonald
Letitia McRodden
Martina McVey
Jena Morris
Janine Muir
Concepcion Necklen
Shannon O’Brien
Lisa Oliver
Jesse Oppatt
Dion Paratene
Jeong Park
Ketan Parsot
Raymond Payne
Shane Pheasant
Benjamin Pitchforth
William Pollock
Maselino Poulima
Pranita Prasad
Nicolette Randall
McKenzie Rayes
Jason Reid
Suzanne Restieaux
Brooke Richardson
Ellen Robertson
Mary-Anne Robins
Megan Rosemergy
Rachael Shaw
Abby Shortall
Peter Simpson
Sohan Singh
Odette Soutar
Te Rauoriwa Stevenson
Angela Storck
Shane Taepa
Kelly Tangaroa
Megan Taylor
Joshua Terry
Ciccone Tweedie
Bernadette Van Staden
Herbert Van Veen
Hendricus Verbeek
Imone Volschenk
Christin Wenzel
Bernard Wesselingh
Ronald Williams
Damian Wilson
Ximena Wittig Diaz
Marthinus Wolfaard
Peter Woodhead

New Zealand Certificate in Workplace Health and Safety Practice (Level 4) and New Zealand Diploma in Workplace Health and Safety Management (Level 6)
Jacinta Clarke

School of Business
New Zealand Certificate in Business (Introduction to Team Leadership) (Level 3)
Kayleigh Hancock
Julia Watson

New Zealand Certificate in Business (First Line Management) (Level 4)
Martha Anihaipata Nonone
Emma Cook
Wendy Den Hertog
Joanne Greig
Michelle Knezevich
Annemarie Lilley
Laura Milne

New Zealand Certificate in Business (Small Business) (Level 4)
Alice Ashwell
Britteny Bryan
Emma-Lee Bryant
Erick Cailao
Alana Caunter
Song Chen
Mark Coutts
Lucy Gladwin
Nicola Hannen
Rebecca Hassall
Chloe Minson
Shelley Mitchell
Marina Mohd Anuar
Phongsathorn Mueangmi
Grant Musto
Belinda Novata
Jemma Ostenfeld
Sahar Pearce
Nathaniel Phoenix
Win Pindao
Pamela Scott
Krystal Thwaites
Regan Thwaites
Tara Weaver
Tracy Winther

New Zealand Certificate in Project Management (Level 4)
Nishi Arora
Antara Borkakoty
Shelley Campbell
Nicole Ching-Waterman
Jae Yoon Chung
Kurt Duncan
Lauren Frapwell
Callum Harfield
Michael Harris
Aleks Hyland
Rebecca Ieremia
Thuja Johnson
Ryan Johnston
Christopher Kasute’e
Michelle Knight
Gurpreet Kour
Kimberley Kubala
Sarah Lloyd
Samantha Malcolm
Paul McNeill
Bradly Mitchell
Danielle Nicholas
Hayley Old
Adrienne Ortiz
Michael Pattison
Sean Seeque
Hira Sheikh
Sam Singleton
Xuan Song
Benjamin Stacey
Jamie Strachan
Linda Svensson
Michael Tobin
Natalie Torien
Fletcher Uden
Dylan Vares
Patrick Ward
Jason Wickliffe
Angus Wilson
Fraser Withers
James Withington
Zhuofeng Xie

New Zealand Diploma in Business (Level 5) (Administration and Technology)
Elsabe Appel
Gemma Brewer
Rashida Chand
Angel Clarkson
Madeleine Denton
Peter Dernhagen
Emelina Dungca
Rossana Hidalgo Campos
Joella Hylton
Amanda Kennedy
Lara Krause
Tania MacIver
Ceridwen Marsh
Peter Meads
Andreas Moser
Koivwvia Muir
Rachel Smith
Taylor Stuart
Mark Taylor
Jacqui Van Den Berg
Tasha-Marie Wells
Angela Wolff

New Zealand Diploma in Business (Level 5) (Leadership and Management)
Gemma Ainsworth
Cody Anderson
Micaela Aput
Katie Barrington-Tulaga
James Bowis
Elma Brown
Mikayla Fieldes
Paula Gilbert
Monisha Gounder
Tjaart Heersink
Logan McIntyre
Brenden Muir
Wadzanayi Munatswa
Teisha Nicholson
Emma Pollitt
Kristie Rolley
Renee Saunders
Rachel Thomas
Autumn White

New Zealand Diploma in Business (Level 5) (Project Management)
Bilal Amransafi
Michelle Anderson
Shannon Beardsley
Cole Crawford
Chante de Goede
Hannah Jones
Benjamin Lawrence
Stuart Marryatt
Samuel Needham
Tessa O’Brien
Azalea O’Neill
James Orton
Nicola Ponsonby
Glen Rockhouse
Baxter Skudder
Danielle Southon
Jason Thomsen

New Zealand Diploma in Business (Level 6) (Administration and Technology)
Katie-Jane Bowen
Indiana Gough
Janine Ogden

New Zealand Diploma in Business (Level 6) (Leadership and Management)
Vanessa Allen
Libin Baby
Elizabeth Blaas
Christina Johnston
Hyungchan Lee
Aidan Poynter
Anna Wilton

New Zealand Diploma in Tourism and Travel (Level 5)
David Angelson
Sophie Chmiela
Sarah Matheson
Kwang Jae Kim
Dana Moore-O’Brien
Alison Spriggs

New Zealand Diploma in Tourism and Travel (Level 6)
Jixiong Lu
Kaitlyn Nickel

Bachelor of Applied Management (Agribusiness Management)
Solomon King

Bachelor of Applied Management (Applied Management)
Sumin Bae
Marko Bere
Martine Hardaker
Keri Hawkins
David Horn
Masyhur Ali
Michelle Morrow
Shweta Pratap
Rachael Savage

Bachelor of Applied Management (Applied Management) and New Zealand Diploma in Business (Level 6) (Leadership and Management)
Laura Madiedo Chaves

Bachelor of Applied Management (Applied Marketing)
Sasha Budd
Constance Chibvongodze
Scott Collier
Pepe-holly Oliveira
Jenny Tony

Bachelor of Applied Management (Event Management)
Erin Isingizwe

Bachelor of Applied Management (Human Resource Management)
Caitlind Bridger
Chanelle Johaar
Kimberley Johnston
Patricia Pumatong
Amanda Tait
Rachel White

Bachelor of Applied Management (Occupational Health and Safety Management)
Claire Johnson
Jeanne MacKenzie
Sarah Martin
Dania Qaiser
Charles Wallace

Bachelor of Applied Management (Project Management)
Kathryn Capon
Diana Evans
Robert Frith
Richard Hall
Halina Horn
Christopher McGillivray
Mildred Mutengezanwa
Aaron Sheild
Autumn Walton

Bachelor of Applied Management (Applied Management and Project Management)
Richelle Davies

Bachelor of Applied Management (Event Management and Project Management) and Graduate Diploma in Event Management
Chérie Palm

Graduate Certificate in Agribusiness Management
Brooke Neil

Graduate Certificate in Applied Management
Lara Appleby
Sarah Dowie
Julianna Lees
Tanisha Nathan
Emil Pienaar
Cornelia Potgieter
Kane Tereapii
Andrew Walker

Graduate Certificate in Applied Marketing
Ruth Hara
Erica Hermanson
Yashodha Karunanayake
Rachel Moana
Wissam Sleiman

Graduate Certificate in Event Management
Melissa Steedman
Adele Tamepo

Graduate Certificate in Human Resource Management
Mohammed Ansari
Dina Azmy
Fauve Barrett
Kim Bradley
Ka Chow
Antoinette Clark
Hannah Conroy
Sharyn De Jonge
Roanna Dowman
Susan Fairclough
Jane Field
Megan Francis-Hill
Tania Garcia Zagal
Rowell Gorayeb
Dana Hendtlass
Laura Johnson
Bradley Kelderman
Nadine Koruna
Sarah Lake
Sophie Malpass
Alessandra Monera
Fiona Norton
Tamara Pine
Lydia Rasmussen
Charlotte Ritchie
Riddhi Shah
Lisa Sinclair
Callum Smith
Kevin Smith
Mathew Smith
Salli Smith
Caitlin Stevens
Toni Talyancich

Graduate Certificate in Occupational Health and Safety Management
John Anderson
Rogelio Bayutas
Elizabeth Blaas
Sophie Boyd
Debbie Campbell
Ariana Carson
Nneka Daniel
Daria Fechney
Tristan Gupta
Binh Van Hoang
Mohammad Hossain
Franziska Huebl
Trish Hungwe
Melanie-Jane Kuiti
Navin Lal
Malvika
Emma McElroy
Brendon Mercer
Maia Metcalfe
Benjamin Miller
Jane Milne
Siteri Nabakewa
Barry Napier
Christine Orbase
Blessy Padinjattekara Varghese
Rebecca Poynter
Colin Pukeiti
Christine Ram
Duncan Ridd
Timothy Roland
Samireh Saedifard
Le Tainya Seeto
Elizaveta Shieff
Suzanne Stagg
Christina Steere
Joji Thomas
Sharon Watt
Andrew Wilson
Hinemoa Winterburn

Graduate Certificate in Professional Coaching
Sonnie Bailey
Lili Bates
Amy Bayer
Antonia Carter
Matthew Davis
Stephen Ede
Edward Raj
Charlotte England
Jin Han
Roselee Jackson
Bengu Korkut Yalcin
Marie-Claire Lepina
Noah Lockett-Turton
Indika Makulpagoda Gedara
Shelley Matthews
Selena McKay
Melanie Miller
Christina Mills
Pushpa Narayan
Karyn Quin-Smith
Karen Ramirez Costa
Apeksha Senadheera
Yanfang Shi
Jureerat Spinley
Xin Tian
Rebekka Train
Jerrie Valli
Brittany Wakelin
Charles Wallace
Michelle Watt

Graduate Certificate in Project Management
Alaibi Alabere
Alana Bensemann
Frances Blaikie
Hannah Brew
Edward Brownie
Callum Cattle
Sarah Cheyne
Andrea Craig
Olivia Dowling
Sara Evans
Marzie Fatahi
Yuqi Gao
Myles Gardner
Maria Henriquez Urrutia
Zaida Hindjosa Vallejo
Alejandra Jaramillo Mejia
Chanda Jayasinghe
Rachel Elizabeth Jenkins
Manzar Ali Khan
Dariia Kogut
Gijsbertus Lagerwaard
Shane Lile
Chamil Madame Arachichige
Petra Marsalkova
Stacey McDonald
Codie McIntyre
Hung Nguyen
Padriac O’Neill
Cecilia Pena
Tiwa Pene
Katherine Procter
Jyoti Rana
Melissa-Ann Ronayne
Debashish Satpathy
Yuchen Shao
Deron Sharma
Christopher Siebert
Holly Smith
Brendan Ward
Amy Wilkinson
Melanie Wilson
Irina Zueva
Ryan Zwankhuizen

Graduate Diploma in Applied Marketing
Mark Abernethy
Nigel Davis
Inzamam Tonmoy
Weixin Xiong

Graduate Diploma in Event Management
Nathan Laurie

Graduate Diploma in Human Resource Management
Daniel Biggelaar
Sommer Corrigan
Donna Gradiska
Carol Hope
Madeline Mortiaux
Samuel O’Kerry
Deidra O’Shea
Victoria Rathgen
Charlotte Thomas-Kircher
Mariia Zernova

Graduate Diploma in Occupational Health and Safety Management
Victoria Bouton
Matthew Gordon
Marie-Claire Harris
Andrea Hayes
Darren Johnston
Dilpreet Kaur
Soujanya Kavili
Tracy Keohane Holt
Matthew Lithgow
Karen Martin
Luke McCallum
Jared McHardy
Michael Murphy
Maria Orozco Avila
Alex Overwater-Davis
Bijoy Regmi
Shamiksha
Kris Simpson
Damian Sutton
Zsuzsa Szittner
Alana Thomas
Janice Tucker
Geoffrey Turpin
Darryl Van Der Westhuizen

Graduate Diploma in Professional Coaching
Elochukwu Anajemba
Naomi Murukesapillai
Georgina Richards
Hannah Ugarte

Graduate Diploma in Project Management
Jonathon Cartwright
Felix Gatawa
Andrew Holt
Alexander Kerr
Sherif Khalil
Kristofer Kincaid
Ming Ma
Alyssa Tan
Christopher Tobin
Jason Vu
Lynn Zeng

Postgraduate Certificate in Applied Management
S M Alimuzzaman
Tim Butler
Caitlin Fogarty
Kasanita Fonongaloa
Xiang Guo
Anthony Jones
David Kruger
Adam Lynch
Sibella Visagie
Kikki Zhang

Postgraduate Diploma in Applied Management
Jackson Clark
Chloe Grantham
Mohamed Kado Turkmani
Webster Kwangwari
Alvean Message
Kate Shaw

Postgraduate Diploma in Business Enterprise
Caryn Bouton
Lynette Gubb

Master of Applied Management
Jaqueline Candida da Silva
Nicholas Cottrell
Lalina Dayal
Ludmila Do Carmo
Anthony Doyle
Mark Epifanio
Obaid Hassan
Jing Hu
Jessica Jack
Melissa James
Rachel Kapeli
Anne Kininmonth
Joe Kitchenham
Johanna Malchow
Christiana Metibogun
Gavin Moodley
Nicola O’Sullivan
Munjoso Shato
Roy Stewart
Nusaiba Toth
Shane Whitfield
Theunsina Wiid

School of Audio Production
New Zealand Certificate in DJ and Electronic Music Production (Level 4)
Rihari Scott
Bachelor of Audio Production
Alejandro Barrero Martinez
Jesse Brosnan
Zachary Fones
Finn Goldie
Amelia Harris
Terry Heppel-Pukehika
Samuel Leckie
Liam Parker
Gary Poilvert
Charl Rossouw
Tayler Stewart
 
Graduate Diploma in Audio Production
David Sheppard
Jacob Wilkinson
School of Contemporary Music
 
New Zealand Certificate in Foundation Music and Music Technology (Level 2)
Melissa Jones
Duncan Reynolds
 
New Zealand Certificate in Music (Level 4)
Shaydon Diack
Naomi Gotz
Shane Grant
Maori Scythe
Dan Su
 
New Zealand Diploma in Music (Level 5)
Isaiah Flannery
Thomas Logue
 
Bachelor of Contemporary Music
Kelly Clarke
Duryse Heads
Cleo McNaught
 
Graduate Diploma in Contemporary Music
Abigail Brinkman
Lachlan Hickford
Sheena Naughton
Hamish O’Donnell
Quillan Percival
 
Bachelor of Audio Production and Bachelor of Contemporary Music
Daniel Aldersley
Haydn Dyer
Megan Hay
Noak Thomas
 
School of Computing
New Zealand Certificate in Information Technology Essentials (Level 4)
Xander Carnie-McNaught
Saxon Mathieson
Conor Rogan
 
New Zealand Certificate in Information Technology (Level 5)
Jessica Green
Jomar Nacorda
Patrick Pumatong
Jacob Thomson
 
New Zealand Diploma in Information Technology Technical Support (Level 5)
Peter Gifford
 
Bachelor of Information Technology Waseem Ahsan
Cody Couper
Ronan Ferguson
Yu Han
Yang Ji
Dayna Meikle
Rowan Olive
Dan Ouyang
Anhettige Perera
Scott Perkins
Tayna Skerrett
Victoryo
Patrick Ware
Dawei Xu
Kayling Young
 
Postgraduate Certificate in Information Technology
Craig Ashton
 
Postgraduate Diploma in Information Technology
Peter Dhartawidjaja
Jerriemar Peralta
Liang Wang
 
Master of Information Technology William Chowardy
Zelly Irigon-Millomens-Moraes
Verachai Lertpongvipusana
Bryan Tagle
 
School of Hospitality
New Zealand Certificate in Cookery (Level 3)
Gavin Chan
Amelia Hazeldine-Thompson
Hayden Jones
Sam Kissell
Mekka Leak-Fleury
Christopher Lock
Connah Makaafi
Rhys Matete
Paige Pennicott-Maniapoto-Peni
Jacques Saravaki
Darian Skilling
Allianz Tuhao
 
New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Yidan Chen
Yaritzel Mowatt Santamaria
Jack Pagan
Maria Pasang
Tiriana Shearer
Don Wanigasuriya
Jian Zheng
 
New Zealand Diploma in Cookery (Advanced) (Level 5)
Doreen Makoni
 
School of Screen Arts and Visual Media
New Zealand Certificate in Digital Media and Design (Level 3)
Miles Chaney
Sekonia Hubber-Peckham
Margaret Johns
Troy Keepin
James King
Rachel Marshall
Ronan McKenzie
Tony Page
Ethan Petrie
Jayk Russell
Ryan Senior
Emily Watt
 
New Zealand Certificate in Creativity (Level 4)
July Cortes Cardenas
Sekonia Hubber-Peckham
Ronan McKenzie
Ethan Petrie
Jayk Russell
Ryan Senior
Emily Watt
 
New Zealand Diploma in Animation (Level 5)
Alejandra
Charlene Stewart
 
New Zealand Diploma in Digital Media and Design (Level 6)
Lana Black
 
Bachelor of Screen Arts (Animation)
Shirl Alvarez
Eyessa Gentle
Luke Page
Courtney Power
Shea Small
Jessica Steininger
Jerome Tagle
Juan Valez Gaviria
 
Bachelor of Screen Arts (Concept Art and Design)
Braden Ainsley
Eilish Johnstone Karetai
Kasey Leonard
 
Bachelor of Screen Arts (Content Creation)
Daniel Brighurst
Abigail Stirling
 
Bachelor of Screen Arts (Film)
D’Von Waru
 
Bachelor of Screen Arts (Game Design)
Morgan Allington
Kara Donaghy
India Pryer
 
Graduate Diploma in Visual Media
Mihaly Csordas
Christina Kelly
Seth Nops
Jordan P’ea
Grace Stapleton
William Sutherland
 
School of Business and Management
New Zealand Diploma in Business (Level 5) (Accounting)
George Stopforth
 
New Zealand Diploma in Business (Level 5) (Marketing and Sales)
Lingshuai Zeng
 
New Zealand Diploma in Business (Level 5) (Human Resource Management)
Losa Fifita
Lauren Kelly
Riley Smith
 
Bachelor of Commerce (Accounting)
Sam Al-Balushi
Jacalyn Bean
Mathew Brooks
Paige Brown
Chen Jen Yei
Shuk Fun Cheung
Nadeem Daraghmeh
Emily DeClifford
Bughaw Dela Concepcion
Alicia Froger
Devon Grey
Sujani Herath Mudiyanselage
Cole Hitchcock
Roma Kaushal
Alejandra Largacha Hurtado
Dayna Miller
Raymond Moore
Harry Oosterbroek
Jayden Prattley
Connor Ross
Sophie Rutherford
Lewis Thomson
Timothy Winder
Vanessa Woodward
 
Bachelor of Commerce (Accounting and Management)
Alex Chibvongodze
Christal Monk
 
Bachelor of Commerce (Accounting and Marketing)
Hannah Lane
 
Graduate Diploma in Accounting
Rajat Kumar
 
Bachelor of Commerce (Management)
Gerson Kristanto
Estelita Lewis
Shona McKay
Chamique Mamolo
 
Bachelor of Commerce (Management and Marketing)
Johnathan Bond
Wenyin Mo
 
Graduate Diploma in Management
Prashant Singh
 
Graduate Diploma in Marketing
Chad Sharman
Yuwei Zhai
 
New Zealand Diploma in Hospitality Management (Level 5)
Onkar Singh
Caitlin Tozer
 
Bachelor of Hotel Management
Kyra Dejito
Xuanyu Hu
Khiara Jacquier
Sua Jeong
Blake Prattley
Stefani
Siyuan Sun
Victor Toninello
Peiyao Zhang
 
Bachelor of Hotel Management and Bachelor of Commerce (Management)
Kathleen Paerau
 
Bachelor of Hotel Management and Bachelor of Commerce (Marketing)
Daniel Wright
 
Postgraduate Diploma in Applied Management
Rizza Abaygar
Christopher Budiarto
Michelle Gomez
Putragama Hiangsena
Aashima Khanna
Khushboo
Yobu Livingston
Jamille Lizardo
Sharmaine Rufford
Jionghao Ye
 
Master of Applied Management
Arama Aragao Antunes
David Caetano Santos
Monique Cordeiro Tavares
Natasha Cunningham
Tiago Feitoza
Florencia Nieto Sandomingo
Lucia Piriz Cabrera
Fernanda Vieira
Lingling Wan
Xiaowen Zhou

School of Beauty Therapy
New Zealand Certificate in Beauty Therapy (Level 4)
Eva-Marie Auuaiti
Brooke Baird
Mary Cabuyao
Neve Curtin
Erin Grumball
Jasmine Herbert
Georgia Holland
Jessica Jackson
Jaylee Kennett
Alice Leonard
Gillian O’Callaghan
Anais Perry
Olivia Rooney
Crystal-Rose Sheehan
Olivia Soper-Lewis
Lucy Tooby
Corvette Westrupp
Shahni Whitu
Gabriella Winkel
School of Floristry


New Zealand Certificate in Floristry (Level 3)
Sally Bishop
Pamela Calder
Jessie Irving
Melanie Black
Karen Feary
Michele Horwood
Jorden Yaxley
School of Hairdressing


New Zealand Certificate in Hairdressing (Salon Support) (Level 3)
Emily Abey
Amiria-Mez Apiti-Piper
Mia Donnelly
Courtney Dudley
Courtney Gaven
Aimee-Lee Harris
Emily Hewitt-Howden
Tulla Jacques
Emily Kempton
Shannon Liddell
Lily McDowall
Georgiana Pankhurst
Leidy Paredes Granja
De-Ana Renton
Libby Webb
Madison Wilmshurst


New Zealand Certificate in Hairdressing (Emerging Stylist) (Level 4)
Mia Donnelly
Aimee-Lee Harris
Emily Kempton
Desiree Neho
De-Ana Renton


School of Veterinary Nursing
New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5) (Veterinary Nursing Assistant)
Violet Armstrong
Jay’lee Barbour
Jew Chen Nee
Lucy Copland
Jessica Courtney
Brianna Dodds
Frances Edmonds
Hannah Fraser
Tessa Lindsay
Baylee McDowell-Kitto
Naho Morishita
Xzandriannex Petero
Phillipa Reid
Erika Sharp
Courtney Wilson
Jin Yu


New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Alexia Allan
Sarah Balaam
Emily Brooklands
Maria De Nys-Farrell
Jean-Martin Fabre
Jaclyn Hay
Shannara Lindsay
Courtney Loveridge
Nadine Martin
Hannah Olsen
Ashleigh Stewart
Jacob Wilson


School of Electrotechnology
New Zealand Certificate in Electrical Engineering Theory (Level 3)
Tayler Andrews
Joshua Atley
Jamie Edwards
Xiaojun Han
Salman Kipchirchir
Jessica Leggett
Nathaniel Martinez
Jaime Penaranda
Liam Peterson
Eden Sinclair
Tommy Tawhai
Rajesh Vijayakumaran Nair


School of Automotive Engineering
New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Heavy)
Benjamin Andrews
Tommy Balloch
Isaac Blackler
Kyan Carnie-McNaught
Yifan Chen
Blake Findlay
Thomas McDonald
Caleb Molloy
Dylan Murdoch
Emma Plomp
Leon Ridd
Jack Stephens
Kimberley Street-Wilson
Aaron Templeton
James Willis
Brayde Wilson


New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Light)
William Bagrie
Angus Blair
Marshall Deans
Quinn Earwaker
Benjamin Egan
Nicolas Lewis
Kier Mauleon
Samuel McCully
Austen Moor
Kade Springer
Zphyr Tagayuna
Christian Vetters
Brody Warrington


School of Mechanical Engineering
New Zealand Certificate in Mechanical Engineering (Level 3)
Kate Anderson-Forbes
Caleb Hellewell
Henare Hopkins-Baker
Nathan MacNaughton
Kieran Madden
Jordan Newell
Edward Smalley
Casidee Stephenson
Marko Villoen
Alexander Wallace


School of Advanced Engineering Technology
New Zealand Diploma in Engineering (Level 6)
Hanbit Jung
Alexander Mattingly
Christian Mosher
Jesse Murray
Deegan Scully
Peter Wilson


Bachelor of Engineering Technology (Level 7)
Timothy Ball
Laura Greenaway
Jewel Joby Paul
Will Kelly
Sakchai Khusawat
Wijesinghe Perera
Nemani Saravaki
Mingbin Su
Jet Hua Yen


Graduate Diploma in Engineering Technology (Level 7)
Andrey Belomyttsev
Maksim Demchenko
Ling Liu
Michael Mogan
Ivan Nikitin
Aswathi Puthiyaparambath
John Rongcal
Janus Siby
Juan Veloso
Chuyuan Wu


School of Construction
New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) (Carpentry)
Kent Andit
Kayden Armadoros
Tyler Bell
Joseph Bradshaw
Duvan Castillo Lominet
Pedro Castro Hurtado
Kristee Green
Faith Harvey
Osian Hitchcox
Rogan Hooper
Ivan Kamarga
Tataua Katoauea
Thomas Knight
Adam Lepetia
Dylan Lynes
Eva McDowall
Tyler Murdoch
Hannah Nicol
Henry Pinlac
George Riki-Pennicott
Enderson Sandoval Acosta
Ane Schutte
Dawson Sikipi
John Sta Ana
Rose Stanton
Jpatrick Tulang
Charles Warden
Coben Watson
Ryan Whelan


School of Architecture and Built Environment
New Zealand Diploma in Construction (Level 6) (Quantity Surveying)
George Aitken
Victor Bongers
Yuji Kubota


Bachelor of Construction (Level 7)
William Angkawidjaja
Changwoo Lee
Lin Liang


New Zealand Diploma in Architectural Technology (Level 6)
Jamie Algar
Tracey Daglish
Brittany Horrell
Bailey Keepin
Amy Young


Bachelor of Architectural Technology (Level 7)
Jacquelyn Bathurst
Lochie Earland
Krisley Manalo
Yaohong Wen

School of Social and Environmental Studies
New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community Services) (Level 4) (Mental Health and Addiction Support)
Lea Barber
Jaymie Barlow
Cohen Brown
Genevieve Chambers
Karla Dermody
Sarah Leonard
Rochelle Mathieson
Carleen Pirangi
Jessica Purdue
Rhiannon Robinson
Tuahine Taylor
Nicole Waters


New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community Services) (Level 4) (Social Services)
Danielle Duncan
Sky Henigan
Trixie McIntyre-Bull
Liam Maloney-Dobeck
Brearna Stechman
Kayce Stechman
Timothy Winslade


New Zealand Diploma in Health and Wellbeing (Practice/Applied Practice) (Level 5)
Jacquelyn Collie
Hezhen He
Yehjin Kim
Nicolette Kohu
Joanne Leeden
Marloes Levelink
Katelyn McDowall
Stacey Manahi
Hannah Peters
Martina-Rose Smith
Nicole White


Bachelor of Environmental Management
Kelsi Hayes
George Novis
Anna Trent


Graduate Diploma in Environmental Management
Demi De Kruijf
Georgia Wilson


School of Health, Exercise and Recreation
New Zealand Diploma in Wellness and Relaxation Massage (Level 5)
Seon Choi
Charlotte Demaux
Marie Dorin
Yongyi Li
Sophie Rangi
Marta Tanasieva


New Zealand Diploma in Remedial Massage (Level 6)
Jennyne Lowe
Cindy McMurtrie
Carina Viljoen


Bachelor of Therapeutic and Sports Massage
Gina Brown
Louise De Chasteigner Dumée
Yumiko Horigome


New Zealand Diploma in Sport, Recreation and Exercise (Multi-sector) (Level 5)
Davida Brinkman
Connor Douglas
Janeya Elliott
Sharna Hamlin
Joseph Quinn
Mackenzie Thompson


Bachelor of Sport and Exercise
Samuel Bodger
Jamie Bryant
Logan Dalgity
Charles Davis
Melissa Powell
Lachlan Robertson


Postgraduate Certificate in Applied Health Sciences (Wellness and Rehabilitation)
Gemma Bradfield
Laura Indrane
Junko Kobayashi
Jessica Smith


Postgraduate Diploma in Applied Health Sciences (Wellness and Rehabilitation)
Giezelle Balatico
Shaoxia Duan
Laura-Jo McCormack
Stefanie Mayer
Camila Peres Armelin
Anjali Subhash
Thae Swe
Kara Sy


Master of Applied Health Sciences (Wellness and Rehabilitation)
Alana Barker
Yuzhen Chen
Sheree Ferrari
Sandhya Kumar
Camila Muller Angonese
Madison Robertson
Rafael Silva Fernandes Campos
Yudi Suseno


School of Nursing
New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 3) (Pre Entry Applied Health Sciences)
Fatimoh Abdul-Rahim
Tomoko Amano
Jaida Dawson
Emma Henderson
Erica Marie
Te Aroha Moeke-Ormond
Emmah Mufaya
Olivia Popplewell
Mackenzie Robinson
Jesus Santini Brito
Shane Torrepalma
Lilly Turipa


New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4) (Health and Wellness Careers)
Fatimoh Abdul-Rahim
Tomoko Amano
Kliah Andit
Eva Auuaiti
Ella Buchanan
Jaida Dawson
Ella Dixon
Syamnath Gopinathan Sheeja
Emma Henderson
Charli Holdaway
Prasanna Kazhaniyil
Catherine McFadzien
Elaine Malveda
Nina Manicia
Erica Marie
Te Aroha Moeke-Ormond
Emmah Mufaya
Arabella Nielsen
Te Rauhinga Pikia
Olivia Popplewell
Claudia Quinchoa
Patricia Redona
Maryana Rooney
Jesus Santini Brito
Kane Taualofa
Shane Torrepalma
Ella Watt


New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)
Madeleine Gough
Micah Hannen Voice
Paige Hawkins
Leigh McKay
Ella Mills
Rebecca O’Donnell
Kimberley Payne
Varanisese Qasevakatini
Karen Ridgway
Kindra Shaw
Louise Soper
Keri-Ann Waterman
Shania Wootton


Bachelor of Nursing
Priscilla Altenburg
Agnes Amilale
Kelsey Apaga
Jannah Ariola
Hannah Baker
Marilia Barros da Silva
Brooke Bennett
Troy Blackler
Riley Blomfield
Joanna Bowman
Kathryn Burrell
Ruvimbo Bvundura
Abish Canada
Dianne Cardeno
Benjamin Cavanagh
Jue Chen
Larissa Cross
India Crowe
Rubyjane Davis-Casey
Kerryn Drever
Ella Duffy
Elizabeth Egler
Olivia Farrelly
Regina Forstner
Kalindi Foster
Mandy Froger
Deni Glanville
Megan Greenfield
Troy Gregg-Schofield
Tamara Gutsell
Rudo Gwizo
Lemani Hingano
Grace Holland
Sharon Holmes
Hanni Hopsu
Elizabeth Hughes
Scott Jacks
Sally Johnson
Adele Kennedy
Caitlin Kennedy
Jayne Keown
Eunsik Kim
Devyn King
Julia Kyte
Thani McLaren
Jessica McMurdo
Pardeep Malhi
Elysha Mauheni
Kloe Milne
Urvi Modi
Laura Moore
Alleah Munoz
Zaiba Parveen
Chinju Paul
Taylor Podhola
Nikita Potter
Rey Pugosa
Chanda Pun
Emma Rae
Hayley Riordan
Molly Rufford
Kate Russell
Rebecca Shaw
Ebony Sherry
Dolyeol Shin
Bhawani Shrestha
Sunil Shrestha
Hannah Sim
Hannah Tacbaya
Samikshya Thapa
Rita Thomas
Shakina Torrepalma
Trisha Valdrez
Bernard Varaine
Xuan Wang
Rebecca Ward
Mohd Washim
Liam Waters
Jordanna Wood


Postgraduate Certificate in the Art and Science of Health Care
Ingeborg Bayne
Emma Borland
Amy Bulseco
Anu Eldhose
Leah Espaldon
Janette Espiritu
Prexyrose Eva
Sunu George
Gigi Jose
Jasna Hunter
Rinesh Ignatius
Kate Johnson
Dhanya Kaithakattu Sadan
Robin Kodiyan
Amjith Krishnanivas Sreedharan
Lisa McIntosh
Marie Meyer
Bevan Michie
Zara Mills
Hannah Moir
Margaret Morunga
Chinchu Pappachan
Anju Ramesh
Laura Stanton
Emmanuel Tanzuaco
Vineetha Dennish


Postgraduate Diploma in the Art and Science of Health Care
Maia Blenkinsop
Amy Bulseco
Viola Charuka
Kate Clacher
Hannah Cocker
Anna Douglas
Reyza Dumlao
Rebecca Eade
Tania Fairbairn
Mary Guevarra
Maggie Harrington
Ligi Johnson
Karen Montinola
Catherine Mwangi
Cherie Naitau
Rachel Nally
Victoria Ralph
Matewai Ririnui
Tarryn Scully
Jennifer Stevenson
Nicola Stevenson
Thushara Jose
Rebecca Todd


Te W膩nanga o Aotearoa
New Zealand Certificate in Te Reo M膩ori (He P墨 Ka Pao) (Level 2)
Charles Amoamo
Charlotte Arms-Harris
Kim Arnold
Mihi Arona
Yu-An Au Morris
Francine Bailey
Amy Bayliss
Liam Bergius
Jane Bester
Robert Bester
Amy Blaikie
Rebecca Blyth
Steven Broad
Sarah Brydon
Carmella Bury
Hannah Cadelis
Riria Cairns-Hakiwai
Sharon Cartman
Kerry Churches
Louise Clearwater
Loma Critchley
Belinda Crichton
Susan Cubitt
Susan Dennison
Elizabeth Devery
Heather Dixon
Caitlin Donnelly
Molly Duthie
Robyn Finlayson
Robert Franklin
Evelyn Fraser
Aidan Friend
Ethan Friend
Joanne Goodsir
Clare Hadley
Kenneth Hadley
Kaitlyn Hamilton
Hemi Harden
Hannah Henderson
Fenton Herrick
Tuakana Hollebon
Helen Jeremy
Juliet Jones
Sarah Karauria
Rebecca Karena
Ashleigh Lindley
Bronte Linkhorn
Sarah McDonald
Jennifer Mackford
Maria Mackay
Russell MacKay
Annabelle McPhail
Kayla Mathias
Grant Meikle
Elizabeth Moore
Donald Morrison
Victoria Naboka
Ann Nelson
Marilyn Ngu
Paul Osborne
Tony Patu
Kyla Pikia
Anika Plunkett
Lynley Price
Judith Ragg
Marie Raki Raki
Thomas Ricketts
Sharon Robertson
Kate Russell
Tracey Ryall
Bradley Saville
Clare Saville
Bernadette Scurr
Pearl Sidwell
Maree Sims
Jasmine Singer
Laura Smith
Kadison Stehlin
Paris Tainui
Ruby Thomson
Shaun Tipson
Oliver Todd
Vanessa Thomas
Michael Tou
Sharon Tou
Lorell Turia
Gemma Van Hulst
Cody Waihape
Dionne Wainui
Brenda Waitaiki
Eve Welch
Bernadette Weller
Joline Wilson
Fiona Woodfield


New Zealand Certificate in Te Reo M膩ori (He P墨 Ka Rere) (Level 4)
Sheryll Ashton
Gemma Boel
Sheenagh Brooks
Bronwyn Broomhall
Emma Carle
Sharon Faul
Catherine Gilmour
Rachael Hunter-Middleton
Katherine Jackson
Heather King
Lindsay King
Nicola Malone
Christine McLeod
Erin Morgan
Marama Robertson
Simon Robertson
Macaela Taylor-Turnbull
Elizabeth Trevathen


New Zealand Diploma in Te Reo M膩ori (Te R艒nakitanga ki te Reo Kairang)i (Level 5)
Kororia Bluegum
Ashlee Boyce
Maree Coleman
Andrea de Vries
Andrew Fonseca
Waiheke Hauiti
Courtney Heke-McColgan
Ephraim Hokum
Amanda Karetai
Stuart Kereru
Scott Mackenzie
Maania Niha
Bridgid Ponga
Amelia Rarere
Dominic Rikiti
Holly Shannon
Penelope Smith
Robyn Smith
Zoe Smith
Anah Solomon


New Zealand Diploma in Te Reo M膩ori (Te Aupikitanga ki te Reo Kairangi) (Level 6)
Reihania Chadwick
Emily Chirnside
Georgina Cleave
Alice Conway
Alexa Forbes
Melissa Hinves
Andrea Jerry Ryan
Keri Kereru
Joanne Middlemiss
Susan Milne
Cory Ratahi
Karen Roberts
Hinemanuhiri Sinclair
Julie Stretch
Mason Stretch
Gina Tagomoa
Terangi Tonga
Rangiputa Wallace
Fiona Wallen


New Zealand Certificate in Tikanga Matauranga M膩ori (Te Wh膩inga o te Ao Tikanga) (Level 3)
Russell Anderson
Natalie Arnesen
Garnet Ashbrook
Zoe Black
Amy Blaikie
Duncan Blair
Kelly Boylen
Sydney Bristow-Kennedy
Stephen Cook
Roimata Coote
Shannon Dawson
Susan Dennison
Nesion Dixon
Daniel Elliott
Carol Ferguson
Ebony Herbert
Kristine Holt
Lana John
Jo-Anne Johnston
Heather King
Lindsay King
Hinerangi Kora-Haddon
Lando Laile
Nigel Lock
Stephanie MacDonald
Christine McLeod
Sara McVicar
Harshil Manji
Madison Manuel
Kayla Mathias
Marise May
Jennifer Mockford
Robin Moloney
Sean Moloney
Donald Morrison
Ricky Mulqueen
Mogan Nanthagopal
Ann Nelson
Marie Raki Raki
Jeremy Rees
Margaret Rushton
Vipul Sally
Luasuluana Sasauli
Renee Sinclair
Tane Tamati
Robyn Te Maiharoa
Shona Tomlins
Jordon Traill
Merania Tupara
Fiona Tyrie
Cody Waihape
Brenda Waitaiki
Harmony-Leigh Ward-Maniapoto
Keri-Ann Waterman
Susan Whitley
Nicole White
Kamaea Wi Repa


New Zealand Certificate in Ng膩 Toi (Level 3)
Jayne Bainbridge
Kim Bartley
Tererui Carroll
Amanda Dennis
Amanda Dodd
Yu-Hsuan Shen
Chekodi Fearnley-Fitzgerald
Gea Hallen
Maraea Howe
Melissa Hinves
Roanna Moore
Erin Morgan
Hita Neho
Marama Robertson
Rowena Speed
Tulani Stone
Macaela Taylor-Turnbull
Derrin Thomas
Rangiputa Wallace
Sydney Wallace
Fiona Wallen


New Zealand Certificate in M膩ori and Indigenous Art (Toi Maruata) (Level 3)
Bronwyn Broomhall
Koriria Bluegum
Susan Faleauto
Colleen Lewis
Sheena Malloy
Anahera Mills
Ariana Moss
Elizabeth Murphy
Ricky Paul
Suzanna Salwood
Darna Shaw
Raena Tokana
Emma Walters


He Puawai Certificate in Adult and Tertiary Teaching (Level 5)
Ariana Moss

School of Beauty Therapy
New Zealand Certificate in Beauty Therapy (Level 4)
Bridget Donovan
Alice Jones
Jordan Lazzopina
Luisa Martinez Marin


School of Hospitality
New Zealand Certificate in Cookery (Level 3)
Tales Afonso da Silva
John Carlos Quiozon
Sanjeeb Shahi


New Zealand Certificate in Cookery (Level 4)
Alexandra Ayo
Ling Wei Lee
Rhys Matete
School of Business


New Zealand Certificate in Project Management (Level 4)
Tara Bennison
Shaun Gane
Justin Matthews
Jiwon Park


School of Social and Environmental Studies
New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4) (Environmental Management)
Alice Barnfield
Jamie Deakins
Kate Howard
Scott Julian
Ana Macri
Caio Pereira de Souza


School of Computing
New Zealand Diploma in Web Development and Design (Level 5)
Gustavo Timpanaro


New Zealand Diploma in Software Development (Level 6)
Danhua Hong
Brook Stringer
Jeanny van Erkel
Mae Young


School of Travel, Tourism and Hotel Management
New Zealand Diploma in Tourism and Travel (Level 5)
Jie Wu


Bachelor of Hotel Management (Level 5)
Gagandeep Kaur
Soham Malhotra
Samir Nepali
Sasith Ranaweera Jayawandena
Himanshi Rawat


Graduate Diploma in Hotel Management (Level 7)
Farah Pradewi
Jing Sun

AWARD RECIPIENTS

FACULTY OF HEALTH, HUMANITIES AND COMPUTING

SIT | TE P弄KENGA MASSAGE THERAPY CLINIC AWARD
Top Student - Massage Therapy (Level 5)
Dinah-Lee Miller

SIT | TE P弄KENGA MASSAGE THERAPY CLINIC AWARD
Top Student - Massage Therapy (Level 6)
Jennyne Lowe

MASSAGE NEW ZEALAND AND SIT | TE P弄KENGA CLINIC AWARD
Top Student - Year 3 Bachelor of Therapeutic and Sports Massage
Louise De Chasteigner Dumee

ACTIVE SOUTHLAND AWARD
Top Student - Excellence in Sport and Exercise - Year 3 Bachelor of Sport and Exercise
Melissa Powell, Logan Dalgity

ACTIVE SOUTHLAND AWARD
Top Research Thesis / Project - Master of Applied Health Sciences
Matthew O’Neill

PHARMACO (NZ) LTD AWARD
Outstanding Academic Achievement - New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4) - Health and Wellness Careers
Prasanna Kazhaniyil

ANNABELLE JOHRI MEMORIAL SCHOLARSHIP AWARD
Outstanding Improvement and Commitment - New Zealand Certificate in Study and Career Preparation - Health and Wellness Careers /Pre-Entry Applied Health Sciences
Emmah Mufaya

ENLIVEN SOUTHLAND AWARD
Most Outstanding Student - New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)
Baillie Allison-White

ENROLLED NURSE NZNO SECTION AWARD
Demonstrating Leadership Skills - New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)
Jennifer McKay

SOUTHERN REGION ENROLLED NURSE SECTION AWARD
Contribution in an Acute Environment - New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)
Paige Hawkins

TE WHATU ORA HEALTH NEW ZEALAND SOUTHERN AWARD
Clinical Excellence - New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)
Rebecca O’Donnell

ENLIVEN SOUTHLAND AWARD
Outstanding Contribution - Year 1 Bachelor of Nursing
Ysrial Clunies-Ross

PHARMACO EMERGENCY CARE AWARD
Outstanding Achievement -Year 1 Bachelor of Nursing
Rynz Canada

WARREN FORBES MEMORIAL AWARD
Excellence in the Field of Rehabilitation - Year 2 Bachelor of Nursing
Angela Gerken

1999 CEN GROUP AWARD
Most Outstanding Student - Year 3 Bachelor of Nursing
Hanni Hopsu

TE WHATU ORA HEALTH NEW ZEALAND SOUTHERN AWARD
Clinical Excellence - Year 3 Bachelor of Nursing
Olivia Farrelly

SOUTHLAND MEDICAL FOUNDATION INC THURSA KENNEDY MEMORIAL AWARD
Excellence in Advancing Nursing Practice - Postgraduate Diploma in the Art and Science of Health Care
Nicola Stevenson

FAMILY WORKS SOUTHLAND AWARD
Most Inspirational Student - New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community Services) (Level 4)
Trixie McIntyre-Bull

ROBYN DUGGAN AWARD
Excellence in Working with Families and Wh膩nau in Mental Health Support Work - New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community Services) (Level 4)
Lea Barbour

ROBYN DUGGAN AWARD
Excellence in Working with Families and Wh膩nau in Mental Health Support Work - New Zealand Diploma in Health and Wellbeing (Practice / Applied Practice) (Level 5)
Martina-Rose Smith

DEPARTMENT OF CONSERVATION AWARD
Best Progress - Year 1 Bachelor of Environmental Management
Joshua Spargo

JASON MOORE MEMORIAL AWARD
Consistent Effort - Year 1 Bachelor of Environmental Management
Diana Puspitasari

ENVIRONMENT SOUTHLAND AWARD
Best Progress - Year 2 Bachelor of Environmental Management
Cameron Blair

NEW ZEALAND PLANNING INSTITUTE (SOUTHLAND BRANCH) AWARD
Best Student Project - Level 7 Environmental Management
Anna Trent

SOUTHLAND DISTRICT COUNCIL AWARD
Outstanding Progress Over Three Years - Bachelor of Environmental Management
Kelsi Hayes

ENVIRONMENT SOUTHLAND AWARD
Best Student Over Three Years - Bachelor of Environmental Management
Kelsi Hayes

ALLOO FUND AWARD
Ornithological Society New Zealand Alloo Fund Avian Research Scholarship
Courtney Officer

FACULTY OF NEW MEDIA, ARTS, BUSINESS AND COMPUTING

CRAIGS DESIGN & PRINT AWARD
Outstanding Student - Year 2 Bachelor of Screen Arts
Jack Brenssell

HURRING MEMORIAL AWARD
Amanda Hurring Award Top Student - Year 3 Bachelor of Screen Arts
Daniel Brighurst

READING CINEMAS AWARD
Best Digital Short Film - School of Screen Arts
William Sutherland

LITTLE FIRE MUSIC WORKS AWARD
Contribution to the Music Department
Shaydon Diack

ILT AWARD
Top Student - Bachelor of Contemporary Music Year 3 / Graduate Diploma in Contemporary Music
Daniel Aldersley, Megan Hay

SOUTHLAND MUSICIANS CLUB AWARD
Outstanding Live Performance - Bachelor of Contemporary Music
Noak Thomas

ROCKSHOP AWARD
Top Engineering Student - Year 3 Bachelor of Audio Production
Charl Rossouw

ILT AWARD
Academic Achievement - Year 3 Bachelor of Audio Production
Gary Poilvert

ILT AWARD
Student Excellence and Contribution - Bachelor of Audio Production
Terry Heppel-Pukehika

CHARTERED ACCOUNTANTS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND AWARD
Top Accounting Student - New Zealand Diploma in Business (Level 5)
Kathryn Thompson

HEWAT GALT AWARD
Top Law Student - Commerce
Vanessa Woodward

CHARTERED ACCOUNTANTS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND AWARD
Top Accounting Student - Year 1 Bachelor of Accounting
Andreea Muicaru

FINDEX AWARD
Top Accounting Student - Year 2 Bachelor of Accounting
Emma Trainor

MERVYN GILLICK HIRANGA (EXCELLENCE) AWARD 
Top Accounting Student - Year 3 Commerce
Sam Al-Balushi

STABICRAFT BUSINESS EXCELLENCE AWARD
Top Management Student -Year 3 Commerce
Gerson Kristanto

NAKED CREATIVE AWARD
Excellence in Marketing
Hannah Lane

ASCOT PARK HOTEL AWARD
Top Student - Year 1 Bachelor of Hotel Management and New Zealand Diploma in Hospitality Management (Level 5)
Samantha Villamayor

ILT AWARD
Top Student - Year 2 Bachelor of Hotel Management and New Zealand Diploma in Hospitality Management (Level 6)
Danyca Salva

ILT AWARD
Top Student - Year 3 Bachelor of Hotel Management
Blake Prattley

SOUTHLAND CHAMBER OF COMMERCE & SOUTH PORT NZ AWARD
Top Student - Master of Applied Management
Maria Nieto Sandomingo

FOCUS TECHNOLOGY GROUP AWARD
Top Student - Year 1 Information Technology
Barlow Rewita

JADE SOFTWARE AWARD
Top Jade Programmer - Year 2 Information Technology
Kaue Reis De Assis Pereira

JADE SOFTWARE AWARD
Top Student - Year 2 Information Technology
Dashane Du Plessis

JADE SOFTWARE AWARD
Most Outstanding Jade Project - Year 2
Bryant Cavinta, Stephen Orong, Eric White

JENSEN TECH AWARD
Top Student - Year 3 Information Technology
Ronan Ferguson

JENSEN TECH AWARD
Top Network Student - Year 3 Information Technology
Yu Han

NEW ZEALAND ALUMINIUM SMELTERS LIMITED AWARD
Top Team Project - Year 3 Information Technology
Ronan Ferguson, Scott Perkins, Cody Couper

SOUTHLAND CHAMBER OF COMMERCE AWARD
Top Software Development Student - Year 3 Information Technology
Scott Perkins

SBS BANK AWARD
Academic Excellence - Master of Information Technology
Zelly Irigon Millomens Moraes

ILT AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Cookery (Level 3) (Semester 1)
Sam Kissell

ILT AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Cookery (Level 3) (Semester 2)
Chriselda Charvita

SOUTHERN HOSPITALITY AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Cookery (Level 4) (November 2022 Intake)
Yidan Chen

BIDFOOD AWARD
Top Student - New Zealand Diploma in Cookery (Advanced) (Level 5) (March 2022 Intake)
Doreen Makoni

FACULTY OF TRADES AND TECHNOLOGY

WELLA / DATELINE AWARD
First Place in Class - Salon Support 2 2022
De-Ana Renton

DATELINE / SOUTHERN SALON SUPPLIES AWARD
First Place in Class - Salon Support 1 2023
Courtney Dudley

SCISSOR CITY LTD AWARD
First Place in Class - Emerging Stylist 2023
Emily Kempton

SOUTHERN SALON SUPPLIES / WELLA AWARD
Top Student Overall - Year 1 Hairdressing 2023
Jessica Spencer

WELLA / DATELINE AWARD
Top Student Overall - Year 2 Hairdressing 2023
Kimberly Cabral

GHD NEW ZEALAND / VENDELLA AWARD
Top Student Overall - Year 3 Hairdressing 2023
Maryke Van Schalkwyk

CS&CO. LTD / DE SPA COSMETICS AWARD
Top Theory Student - Beauty Therapy 2022 Semester 2 (Invercargill Campus)
Jaylee Kennett

VENDELLA / WORLD BEAUTÉ / CELTINE LTD AWARD
Top Theory Student - Beauty Therapy 2023 Semester 1 (Invercargill Campus)
Brooke Baird

BEAUTY GALLERY / TUI BALMS LTD AWARD
Top Practical Student - Beauty Therapy 2022 Semester 2 (Invercargill Campus)
Georgia Holland

BEAUTY SPA WELLBEING / HOUSE OF CAMILLE AWARD
Top Practical Student - Beauty Therapy 2023 Semester 1 (Invercargill Campus)
Brooke Baird

WORLD BEAUTÉ / CS&CO. LTD / ARROW BEAUTY AWARD
Top Theory Student - Beauty Therapy (Queenstown Campus)
Alice Jones

WORLD BEAUTÉ / CS&CO. LTD / ARROW BEAUTY AWARD
Top Practical Student - Beauty Therapy (Queenstown Campus)
Alice Jones

NEW ZEALAND INSTITUTE OF ARCHITECTS AWARD
Top Student - New Zealand Diploma and Bachelor of Architectural Technology
Amy Young

ADNZ OTAGO - SOUTHLAND BRANCH AWARD
Best Presented Resolved Residential Design - Year 1 New Zealand Diploma and Bachelor of Architectural Technology
Zipporah Kumar

AMALGAMATED BUILDERS LTD AWARD
Top Student - Year 1 New Zealand Diploma and Bachelor of Construction - Quantity Surveying
Hiroshi Matsui

NEW ZEALAND INSTITUTE OF QUANTITY SURVEYORS AWARD
Top Overall Performance - Year 2 New Zealand Diploma and Bachelor of Construction - Quantity Surveying
Victor Bongers

CARTERS AWARD
Top Student - Carpentry Pre-trade Group 1
Faith Harvey

CARTERS AWARD
Top Student - Carpentry Pre-trade Group 2
Jeffrey Nielsen

SOUTHLAND REGISTERED MASTER BUILDERS ASSOCIATION AWARD
Top Student - Carpentry Pre-trade Group 3
Ivan Kamarga

OTAGO / SOUTHLAND MASTER JOINERS AWARD
Top Student Craftsperson - Apprentice Joinery
Annalise Theewis

MACAULAY MOTORS AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Light) 2022 Semester 2
Benjamin Egan

GWD MOTOR GROUP AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Light) 2023 Semester 1
Quinn Earwaker

NAPA AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Heavy)
Leon Ridd

MOTOR TRADE ASSOCIATION (INC) (SOUTHLAND) AWARD
Top Student Overall - Automotive Engineering
Quinn Earwaker

KLEIN TOOLS NZ AWARD
Top Student - Electrical Pre-trade
Xiaojun Han

POWERNET LIMITED AWARD
Most Improved Student - Electrical Pre-trade
Eden Sinclair

BOC TROPHY AWARD
Most Improved Pre-trade Student in Mechanical Engineering
Henare Hopkins-Baker

PPS INDUSTRIES LIMITED AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Mechanical Engineering (Level 3)
Nathan MacNaughton

TIRA CROWN AWARD
Top Student - Year 1 Apprentice Fabrication
Josh Chirnside

SHEET METALCRAFT AWARD
Top Student - Year 2 Apprentice Fabrication
Mark Coutts

E-TYPE ENGINEERING AWARD
Top Student - Year 3 Apprentice Fabrication
Paul Buchanan

SCOTT MACHINERY AWARD
Top Student - Year 2 Apprentice General
Dylan Bulleid

GRAEME SUTHERLAND MEMORIAL AWARD
Top Student - Year 3 Apprentice General
Dominic Sutherland

SOUTHERN GROUP TRAINING AWARD
Top Student Overall - Apprentice Engineering
Paul Buchanan

WSP NZ AWARD
Top Student - Year 1 New Zealand Diploma in Engineering
Augusto Cavalitto

WSP NZ AWARD
Top Student - Year 2 New Zealand Diploma in Engineering
Hanbit Jung

NEW ZEALAND ALUMINIUM SMELTERS LIMITED AWARD
Most Outstanding Engineering Project - New Zealand Diploma in Engineering
Peter Wilson

INVERCARGILL CITY COUNCIL AWARD
Excellence in Engineering Project Management - New Zealand Diploma in Engineering
Hanbit Jung

SOUTHWOOD EXPORT LIMITED AWARD
Top Student - Year 3 Bachelor of Engineering Technology
Mingbin Su

SOUTHWOOD EXPORT LIMITED AWARD
Top Student - Graduate Diploma in Engineering Technology
Aswathi Puthiyaparambath

SOUTH PORT NZ LTD AWARD
Most Outstanding Engineering Project - Bachelor of Engineering Technology / Graduate Diploma in Engineering (Civil)
Juan Veloso

NEW ZEALAND ALUMINIUM SMELTERS LIMITED AWARD
Most Outstanding Engineering Project - Bachelor of Engineering Technology / Graduate Diploma in Engineering (Mechanical)
Jet Hua Yen

FINNEGAN & ASSOCIATES AWARD
Excellence in Engineering Project Management - Bachelor of Engineering Technology /Graduate Diploma in Engineering
Ivan Nikitin

INVERCARGILL CITY COUNCIL AWARD
Leadership Award - Engineering New Zealand SIT Student Ambassador
Michael Mogan

MASTERLINK AWARD
Top Stage 1 Apprentice
Cory McGrath

MASTER PLUMBERS, GASFITTERS AND DRAINLAYERS NZ AWARD
Top Stage 2 Apprentice
Connor Wylie

SOUTHLAND MASTER PLUMBERS, GASFITTERS & DRAINLAYERS ASSOCIATION AWARD
Top Stage 3 Apprentice
Georgina Middleton

ROYAL CANIN AWARD
Best Practical Student - New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5) - Veterinary Nursing Assistant
Hannah Fraser
 
WAIKIWI VET SERVICES LTD AWARD
Best Academic Student - New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5) - Veterinary Nursing Assistant
Erika Sharp
 
BOEHRINGER INGELHEIM ANIMAL HEALTH AWARD
Excellence - New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Maria De Nys-Farrell
 
NEW ZEALAND VETERINARY ASSOCIATION (SOUTHLAND BRANCH) AWARD
Academic Distinction - New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Alexia Allan
 
SHOOF INTERNATIONAL LTD AWARD
Excellence in Clinical Animal Care - New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6) 
Alexia Allan
 
ROYAL CANIN AWARD
Best Practical Student - New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Courtney Loveridge

NORMAN AND BARBARA CLEARWATER CARPENTRY AWARD
High achiever who progressed to an Apprenticeship Training Agreement - New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) - Carpentry Strand
Ryan Whelan

NORMAN AND BARBARA CLEARWATER CARPENTRY AWARD
High achiever who progressed to an Apprenticeship Training Agreement - New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) - Carpentry Strand
Keiran Robertson

NORMAN AND BARBARA CLEARWATER CARPENTRY AWARD
High achiever who progressed to an Apprenticeship Training Agreement - New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) - Carpentry Strand
Adam Lepetia

SIT RESEARCH AWARDS

SIT RESEARCH AWARD
SIT Research Poster Award – Student Research Competition (1st Place)
Jet Hua Yen

SIT RESEARCH AWARD
SIT Research Poster Award – Student Research Competition (2nd Place)
Kelsi Hayes

SIT RESEARCH AWARD
Three Minute Thesis Competition Winner
Aswathi Puthiyaparambath

SIT OVERALL AWARDS

SIT TOHU MANUKURA M膧ORI AWARD
SIT M膩ori Leadership Award
Larissa Cross

SIT OUTSTANDING PROGRESS AWARD
Outstanding Progress in a Full-time, Full-year Programme
Melissa Powell

SIT | TE P弄KENGA GRADUATION 2023